פורים מגיע!

פורים מגיע!

 כן, אני יודעת, יש עוד חודשיים, אבל "תכנון" – זאת המילה המנצחת.

ההוצאות הגדולות של פורים עבור משפחה הן תחפושות ומשלוחי מנות.

איך עושים את זה כך שעדיין החג יהיה שמח?

תחפושות:

משפחה מוציאה מאות שקלים לתחפושת עבור מסיבה בית ספרית קצרה. אם מתמזל המזל, אולי עוד אירוע בעבודה של אחד ההורים, או משהו דומה.

לא חבל?  הינה כמה רעיונות איך לעשות את זה אחרת. אולי אחד מתוכם יתאים לכם:

 1. הזמינו תחפושות באינטרנט מאתרים זולים בחו"ל: עכשיו בדיוק זה הזמן למי שרוצה להזמין מגוון תחפושות. פער המחירים עשוי להגיע עד מאות שקלים. אבל שימו לב: תתפללו שהדואר יעבוד ביעילות והתחפושת תגיע בזמן. נקודה שניה – אין אישור תו תקן בטיחות ישראלי לתחפושות מחו"ל.
 2. השכרת תחפושות: לחלק מהתאטראות השונים (ילדים, נוער ומבוגרים) ישנם מחסני תלבושות של הצגות שהועלו בעבר, ואין בהם יותר שימוש. ניתן להשכיר תלבושות  לאירוע בסכומים לא גדולים.
 3. תחפושת כיתתית: גם מגבש, גם מהנה וגם מוריד עלויות. למשל: כל הבנים מתחפשים לשחקני כדורגל (למי אין חולצה של הקבוצה שהוא אוהד, או שתי חולצות, ויוכל להלוות לחבר), וכל הבנות לכיפות אדומות. או להפך…  זה רעיון אחד לדוגמא. אבל האחידות מונעת תחרות שגוררת להוצאות מיותרות.
 4. עשה זאת בעצמך: כמה אביזרים יש לנו בבית שאפשר לנצל לתחפושת: בגדים ישנים, כובעים מצחיקים, בגדי בנות לילדים ולהפך, סדינים, כפתורים, קצת יצירתיות ואנחנו על הגל. אתרי אינטרנט רבים מלמדים לעשות תחפושות קלות גם למי שמוגבל יצירתית (כמוני למשל…).
 5. יריד תחפושות:  כמה תחפושות נשארו לכם בבית מהשנים הקודמות? הילדים גדלו, הטעם השתנה… תחשבו לשכל הילדים בכיתה יש ערמות של תחפושות בבית. יריד תחפושות ואביזרים יכול לתת מענה מצוין לזה. נותנים את התחפושות הטובות שלנו ומקבלים תלושות טובות במקום. את מה שנשא אפשר לתרום לגמ"ח/מועדוניות רווחה וכדומה.
 6. הזמנה מרוכזת מהמפעל עצמו: חיסכון דמי תיווך של החנויות. גשו למפעל באופן ישיר. אם תקנו מספר תחפושות גדול,  יש מקרים בהם תקבלו הנחת כמות. תארגנו כמה הורים  וצאו לדרך.
 7. קבוצות ברשתות חברתיות: בפייסבוק למשל – קבוצות "קח תן" מקומיות, עירוניות, חברתיות, ממליצה בחום להיכנס ולבדוק רלוונטיות.
 8. גמ"ח: החברה הדתית מתמחת בסיוע לפרט על ידי רשת גמ"חים בכל תחומי החיים. גם לתחפושות. במקרי קיצון אפשר לפנות לגמ"ח ה'קוב לאזור מגוריכם.

משלוחי מנות

הבעיה במשלוחי מנות בבתי הספר או הגנים מוכרת לכולם: המורה נותנת רשימת מוצרים, הילד רוצה לעשיר את משלוח המנות שלו, הקשר בין הרשימה המקורית והמשלוח שהבאתם מקרי בהחלט, וברוב המקרים ילד מתאכזב ממה שהוא קיבל חזרה.

שוב, הכל עניין של תחרות חברתית,

ב 4 שנים האחרונות אני, כוועד הכיתה, אספתי מכל הורה 10 שקלים ורכשתי משלוחי מנות מעמותות שונות (גדולים מהחיים, חיים לאלון וכדומה…).

הערך המוסף היה בלתי ניתן לכימות:

 1. תרומה למטרה נעלה – שיתוף הילדים בחוויית הנתינה.
 2. משלוח מנות אחיד לכולם ללא יוצא דופן (תמיד קניתי עוד 2-3  מארזים לטובת אלו ששכחו לשלם).
 3. עלות משלוח המנות באמת לא גבוהה .
 4. לא חשוב תוכן משלוח המנות אלא המהות.

 

והכי חשוב – שיהיה לנו חג שמח!!!    :-)