עצמאות. מי לא רוצה להיות שם?

עצמאות. מי לא רוצה להיות שם?

אתם חושבים שהיה למדינה כל כך קל מהתחלה להתנהל כלכלית?

צנע, תלושים, אינפלציה, האטה במשק, מצב כלכלי יציב, גרעון ענק, קיצוצים בתקציב… איזו משפחה לא עברה טלטלות כאלה?

כל שר אוצר או ראש ממשלה עשה כמיטב הבנתו לשפר את מצבה הכלכלי של המדינה.

ומי שר האוצר או ראש הממשלה בבית? וודאי שגם הם רוצים לצאת לעצמאות כלכלית.

לכבוד העצמאות  הכלכלית המיוחלת, להלן 10 טיפים שיכולם לקדם אותנו למטרה:

 

  1. התאימו את ההוצאות להכנסות

מי שחי מעל לאמצעים הכספיים שלו ומוציא יותר משהוא מכניס חי מהלוואות ואוכל את חסכונותיו. עדיף להצטנע ולחסוך מאשר לחגוג ואחר כך לדאוג.

 

  1. התחילו לחסוך כמה שיותר מוקדם

כסף צובר ערך על פני זמן, וככל שהזמן ארוך יותר אפקט הריבית דריבית יהיה משמעותי יותר.

 

  1. הימנעו מקניית ביטוחים מיותרים

זו אחת הטעויות הפיננסיות הנפוצות ביותר. אנשים שטופים בפחדים וחרדות מפני העתיד, ולכן קונים ביטוחים שונים ומשונים שרבים מהם אינם נחוצים. התייעצו עם סוכן ביטוח אמין ובטלו את הביטוחים הכפולים המיותרים.

 

  1. משכו פיצויים וקרנות השתלמות- רק כברירה אחרונה

במהלך החיים קורה לא פעם שנקלעים לתקופה שבה אין פרנסה. במצבים כאלה נדרשים אנשים לחיות על חסכונותיהם לתקופה מסוימת, ורבים מתפתים ומושכים את קרנות הפיצויים או את קרנות ההשתלמות.

זו טעות. הכספים בקופות הללו מקבלים הטבות מס שונות, בעיקר פטור ממס רווחי הון, וחבל לאבד את ההטבות הללו. החיסכון שנצבר בקרנות הפיצויים הוא רובד נוסף של החיסכון הפנסיוני. עדיף לשמור אותו בשלמותו ולא למשוך אותו, אלא אם אין שום ברירה. אם קיימים חסכונות אחרים עדיף למשוך קודם כספים מהם.

 

  1. נסו להפחית את דמי הניהול

ברוב המקרים אנשים משלמים דמי ניהול גבוהים מדי מתוך בורות ואי ידיעה. ההמלצה הקבועה היא להתמקח (חברות הביטוח, קרנות הפנסיה, מנהלי קופות הגמל וקרנות ההשתלמות (חברות הביטוח, קרנות הפנסיה, מנהלי קופות הגמל וקרנות ההשתלמות).

 

  1. בדקו מסמכים מהבנק, מהפנסיה ומחברות הביטוח

מי שמעדיף להדחיק ומתעצל לפשפש במסמכים הפיננסיים שלו לא לוקח אחריות על מצבו הכלכלי. ובלי אחריות לעולם לא תהיה עצמאות.

 

  1. אם קיבלתם סכום חד פעמי, אל תשנו הרגלים

סכום חד פעמי יכול לשפר במידת מה את הביטחון הכלכלי של אדם, מי שמקבל מתנה של חצי מיליון שקל מעלה את רמת ההוצאות החודשית יחסל את הסכום שקיבל בתוך כמה  שנים. כשהכסף ייגמר הוא יגלה שלרדת ברמת החיים זה קשה הרבה יותר מאשר לעלות.

עדיף  להשקיע את הכסף בתבונה ולהשתמש רק בריבית שהוא מניב, או בחלקים קטנים מהסכום המקורי. התנהלות כזו תאפשר לשמר את הכסף לאורך זמן וליהנות ממנו על פני תקופה ארוכה בהרבה.

 

  1. הגדלת הכנסה

למטבע האיזון הכלכלי יש שני צדדים: קיצוץ בהוצאות מחד – והגדלת הכנסות מאידך. יש המגדילים הכנסות כיוון שהקיצוץ בהוצאות לא הספיק כדי להגיע לאיזון תקציבי ויש המחליטים להגדיל הכנסות כדי לא לפגוע ברמת החיים על ידי קיצוצים רבים מדי. כך או כך, הגדלת הכנסות היא בהחלט דבר שכדאי לשקול בעת בניית תקציב מאוזן.

 

  1. משכנתא: ללוות אותה לאורך כל הדרך.

מיחזור משכנתא היא האפשרות להחזיר את המשכנתא בעזרת משכנתא חדשה בעלת תנאים חדשים. אם למשל המצב הכלכלי משתפר והנכם רוצים להגדיל את ההחזר החודשי או להיפך, אם תרצו להפחית את מספר השנים המוגדרות בחוזה. באמצעות מחזור המשכנתא הבנק מגדיר הלוואה חדשה, שבאמצעותה מחזיר הלווה גם את ההלוואה הקודמת. התייעצו עם יועץ משכנתאות עצמאי ואמין וצאו לדרך.

 

  1. תהיו אקטיביים!:

תהיו צרכנים נבונים: השוו מחירים, תקנו מה שצריך ולא מה שרוצים, תקראו מסמכים בנקאיים, התייעצו עם אנשי מקצוע, תסתכלו על  דו"ח העו"ש שלכם, אל תתרצו למה אי אפשר, תראו לעצמיכם שהכל אפשרי, שתפו את הילדים, הציבו גולות, קבעו סדרי עדיפויות, דאגו לעתיד.

 

 

גם המדינה , אחרי 70 שנות עצמאות, צריכה קצת עזרה מבחוץ. אז וודאי שגם אנחנו.

אבל אם נוותר… אתם יודעים….

חג עצמאות שמח!