אני כל כל כך אוהבת את פסח!

אני כל כל כך אוהבת את פסח!

יש בחג הזה תחושה של פריחה, צמיחה והתחדשות. של משהו חדש באוויר.

האמת, שגם אחרי פסח מתחילה להיגמר שנת הלימודים והחופש הגדול ברקע. אבל זה סיפור אחר…

אבל יחד עם השמחה מגיעות גם המון הוצאות כלכליות: בגדים, מתנות, חופשה לילדים… אספר לכם איך אנחנו נוהגים לעשות את זה כך שפסח לא יכניס אותנו לעבדות כלכלית:…

תקציב:

קודם כל, אני משערת על מה אני צפויה להוציא כסף באופן חריג בחודש אפריל, מה אני חייבת ומה אני רוצה, ואז עושה סדר עדיפויות.

אנחנו מגדירים לעצמנו מהו התקציב עבור חודש גדוש זה: תקציב לבילויים ולתעסוקה עבור הילדים, תקציב עבור מתנות ובגדים חדשים לחג וכדומה.

האירוח:

אצלנו במשפחה יש חלוקת תפקידים בתחום האוכל. אין הפתעות, כל אחד יודע מה הוא מביא. העול לא נופל רק על המארח. ואם נכנס בשמחה מישהו חדש למשפחה – עושים חלוקה חדשה של תחומי אחריות  כדי שירגיש "בבית"…

רשתות השיווק מוזילות משמעותית את המחירים לקראת החג. אנחנו בודקים מהי הרשת הזולה ביותר. לעיתים גם מפצלים את הקניה הגדולה.  לפעמים שווה לנסוע עוד כמה דקות לרשת זולה משמעותית.

השוואת מחירים לוקחת זמן אבל שווה הרבה מאוד כסף.

מתנות:

אנחנו החלטנו שבמקום מתנה קטנה ולא שימושית שמקבלים המארחים, כל באי החג ישתתפו ברכישת מתנה אחת – על פי בקשתם. אז המתנה שימושית וההוצאה על כל משפחה לא גדולה. גם החלטנו שלא צריך "לפוצץ" מתנות אחד את השני. מקסימום לילדים, וגם משהו סמלי לתשומת לב. אחרת לא נצא מיזה.

האפיקומן:

אין כמו מתנת האפיקומן לשיעור קצר בחינוך פיננסי. מומלץ לפתוח קופת חיסכון או לצרף את הכסף לקופה הקיימת ולהסביר לילד יסודות בניהול תקציב. עקבו אחר הוצאת הכסף, כוונו את הילד להוצאה נכונה. לא חייבים לבזבז הכל ביום הראשון וודאי שלא להוציא יותר ממה שיש.

ביגוד: 

אנחנו לא קונים בגדים חדשים במיוחד לחג.  ואם כן, אני מחפשת את החנויות שב"מבצע", קופונים, סוף עונה, 4 ב 100 … . אגב, בהחלפת ארונות בין עונות תמיד אני מוצאת משהו חדש ששכחנו מקיומו. הפתעה!!

החופשה: 

בפסח נהנים תלמידי בית-הספר לחופשה ארוכה יחסית. פעם, שהיינו צעירים, היינו כל יום יוצאים לאטרקציה חדשה. היום אפשר גם לנוח קצת בבית, לצאת לפיקניק עם חברים, לטייל במקומות ופארקים קרובים (גם כך הכל עמוס ופקוק), ישנן  אטרקציות חינמיות או מוזלות, בגנים ומסלולי טיול, אנחנו תמיד לוקחים אוכל מהבית . יותר טעים ובטח יותר זול.

קצת חשיבה יצירתית ומודעות יובילו אותנו לשחרור מעבדות כלכלית..

חג שמח!!